Zpět na články

Němci se připravují na krizi, máme se bát?

Německá vláda vyzvala občany, aby se zabezpečili pro případ krize či války. Podle nové koncepce civilní obrany by se lidé měli zásobit jídlem, vodou, ale i palivem a dalšími praktickými věcmi. V případě konfliktu budou muset civilisté také pomáhat armádě na vnějších hranicích NATO.  Víte, co byste měli doma mít v případě napadení státu nebo jiné katastrofy?

zdroj: freeimages.com

V případě ohrožení je třeba rychlá a efektivní reakce. K tomu je třeba jasné plánování a existence reakčních mechanismů, které je třeba připravit předem. To se děje novou koncepcí civilní obrany,“ stojí v tiskovém prohlášení německé vlády.

Opomineme-li to, že německá opozice tvrdí, že jde o zbytečné šíření strachu, měli by Němci vydržet s vlastními zásobami vody minimálně pět dní a s jídlem deset dní. To znamená, že by lidé měli mít doma dva litry vody na osobu a den. Mimo to by šuplíky měly obsahovat svíčky, zápalky, vybavenou lékárničku a nabité záložní baterie. Nesmí se zapomínat také na palivo. Rozhodně nespoléhejte na to, že poběžíte do nejbližšího obchodu a všechno nakoupíte. Mohou nastat situace, že budete muset spoléhat jen na to, co máte doma.

Někteří lidé takovým přípravám na katastrofu věnují skoro celý život. Říkají si preppeři a pro některé z nich by nebyl problém přežít s vlastními prostředky i několik let. Cvičí své děti rychle se obléknout do obleků proti radiaci, umí si vypěstovat vlastní potravu a všichni členové rodiny dobře střílí. To jsou většinou extrémní případy, ale být připraven se určitě vyplatí.

Určitě teď nepoběžíte do nejbližšího obchodu a nenecháte tam v panice desetitisíce korun. Nejprve se podívejte, co doma vlastně máte a trvanlivé potraviny dejte stranou. Vyšetřete si také suché a temné místo, kde budete věci a jídlo skladovat. Něco nakupte do zásoby, a když budete mít nakoupený základ, dokupujte třeba při každém nákupu jednu konzervu.

Pak je dobré udělat si soupis všech věcí s datem expirace, ať máte přehled, kdy potraviny zařadit do nekrizového jídelníčku.

Co byst tedy měli doma mít, abyste se nenechali zaskočit?

Voda: nestačí mít pár lahví pitné vody, na suchém, tmavém místě skladujte kanystry s vodou. Existují ale i jodidové tablety, uhlíkové filtry a tablety chloridu železitého, které pomohou vyčistit i nepitnou vodu.

Jídlo: důležité jsou kalorické a trvanlivé potraviny. Jako je například rýže, luštěniny, pšenice a další jídlo, které se snadno vaří. Důležitá je energie, takže by železné zásoby měly obsahovat i med, bílý a hnědý cukr a ovocné sirupy. Nezapomínejte také na rostlinný olej a tuk. Například olivový olej má velmi dobrou trvanlivost. Arašídový olej vydrží dokonce až pět let a dlouhodobě skladovatelný je také kokosový olej.

Kromě příloh je pochopitelně důležité i maso. Pečlivě ale vybírejte konzervy, které koupíte, aby měly co nejvyšší obsah masa. Do zásoby se hodí kuřecí, vepřové, hovězí, ale i tuňák. Investovat také můžete i do sušeného masa. Nakoupit můžete i konzervované ovoce a zeleninu.

Dobře také k takovým účelům poslouží MRE bojové dávky potravin. Konzumace je možná i v nejnáročnějším terénu a podmínkách a stále častěji tyto potraviny využívají nejen vojáci v bojových akcích a na cvičeních, ale i milovníci outdoorových aktivit.

Ačkoli plno lidí nemá mléko rádo, patří mezi důležité složky potravy. V krizi obvykle prý mizí z pultů jako jedno z prvních zboží.

Doplnit vše můžete vitamíny. Nejlepší jsou pro tyto situace rozpustné tablety do vody, které jistě oceníte i na běžných výletech či při zvýšené tělesné aktivitě.

V neposlední řadě se také můžete zásobit sušenkami, oříšky, případně výživnými, proteinovými tyčinkami, které poslouží jako rychlá svačina.

-Monika Hrušová | Více na Investujeme.cz

Tagy: Německo zásoby krize

Zdroj: investujeme.cz

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články