Zpět na články

Poškodila vás amnestie? Stát možná pomůže získat odškodnění

Naději pro oběti amnestie přináší záměr ministerstva spravedlnosti, které jim chce odpustit soudní poplatky za vymáhání škody. Se stejným nápadem přišly i Věci veřejné, ale vládní návrh má podstatně větší šanci na schválení.

Ministerstvo spravedlnosti chce proto předložit návrh, že oběti v kauzách, které utnula amnestie, nebudou muset soudní poplatky platit. Foto:SXC, Text: MED Ministerstvo spravedlnosti chce proto předložit návrh, že oběti v kauzách, které utnula amnestie, nebudou muset soudní poplatky platit. Foto:SXC, Text: MED, zdroj: NašePeníze.cz

Vytunelované fondy Trend a Mercia, řádění konkurzního soudce Jiřího Berky, H-System, KTP Quantum – poškozených v hospodářských kauzách, které utnula novoroční amnestie Václava Klause, jsou stovky. Jak záhy upozorňovala například advokátka Hana Marvanová, ti, kdo přišli o své peníze, se účinkem amnestie dostávají do složitého postavení. Když nad obviněnými nepadl rozsudek, jsou považováni za nevinné, tím pádem i výnos z domnělé trestné činnosti je legální. Na základě čeho a od koho se mají oběti domáhat odškodnění, když není viníků a zločinů?

Oběti se teď musejí sami obrátit na civilní soud a domáhat se odškodnění sami, ale situaci jim komplikuje právě výše popsaný právnický uzel. Soudní výlohy si pak platí sami účastníci sporu, a to si většina lidí rozmyslí. Kromě toho, že je obrali tuneláři, by mohli přijít o další peníze v soudním sporu.

Ministerstvo spravedlnosti chce proto předložit návrh, že oběti v kauzách, které utnula amnestie, nebudou muset soudní poplatky platit. „Amnestie prezidenta republiky nyní pro poškozené znamená, že náhrady škody způsobené trestným činem se musí domáhat v civilním řízení a současně zaplatit soudní poplatek. Změna zákona by umožnila poškozeným v civilním řízení dosáhnout výroku o přiznání náhrady škody bez nutnosti platit soudní poplatky. To by platilo ve všech případech, kdy bude trestní řízení zastaveno v důsledku rozhodnutí prezidenta republiky. Přijetí této navrhované změny zákona o soudních poplatcích je naléhavým veřejným zájmem,“ uvedl v pondělí šéf resortu Pavel Blažek (ODS).

Se stejným nápadem už do sněmovny zamířily i Věci veřejné, ty by navíc chtěli obětem dopřát právníka zdarma. Jedná se však o opoziční stranu, takže její skóre schválených zákonů je mizivé. Vládní zákonná úprava má mnohem větší šanci, že najde ve sněmovně dostatek hlasů, aby začala platit. Pomůže i to, že koalice ODS, TOP 09 a LIDEM chce ve zbytku funkčního období přicházet hlavně s populárními zákony, aby si vylepšila renomé před parlamentními volbami.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články